01.09.2009 PŘEČTENO : 3336
Všichni

Bulletin 7 - Újezd vs. Jaroslavice (Jura je zpět)

Posledního srpnového víkendu přivítal újezdský (převážně) abstinentský a také tak trochu fotbalový výběr na Estadio Alcoholinho hosty z Jaroslavic. Soupeř si zachovával zdání jisté tajuplnosti – jednak ani osoby, jejichž geografický obzor poněkud překonává Blučinský kopec, neměli tušení, kde se zmíněné sídlo nachází, dále ale hosté přijeli s poněkud kosmickým skóre 12:2 ze tří duelů. Příprava na zápas proběhla v zavedených kolejích, tedy většinou na místních diskotékách. Ti, kteří přípravu v tomto duchu nepodcenili, si nemuseli ani všimnout celodenního sobotního deště. Tento jev v Újezdě nastává zhruba osmkrát za století a byl tedy sledován davy nevěřících dětí, déšť však spadl také na fotbalový trávník, ze kterého učinil celkem solidní oraniště a zkazil naději na pořádání US Open, neboť újezdský hřišťový beton změknul. To postavilo před dilema, zda vůbec nastoupit, hráče somatotypu Radka Řeřichy, kterým hrozilo v bahně uvíznutí a vytahování traktorem.

Budiž řečeno, že nastoupit k utkání se nakonec rozhodli skoro všichni, pouze Mlateček odmítl s trapnou výmluvou na nohu v sádře, které jej údajně měla omezovat ve výkonu. Tým naopak posílil Chlubný, který více méně vystřízlivěl po svatební oslavě, díky které se neúčastnil špílu v Zastávce.

Předzápasová taktická příprava probíhala v dlouhodobé normě, tedy s osaháváním dalších hráčů a nepřítomným pohledem většiny. Poté nastala tradiční chvíle určená pro nejkrásnější tým ve střední Evropě – pěstění účesů (což se již některých hráčů netýká), strkání emulzí na roztodivná místa, vonění se atd. A mohlo se jít na věc.

Asi nejdůležitější pokyn kouče Cupáka zněl: „Prvních pět minut na ně vlítneme a nepůjčíme jim balón. Pět minut!“ Tento pokyn újezdští beze zbytku splnili. Prvních deset minut jim nepůjčil míč soupeř, který za tu dobu čtyřikrát střílel, vždy ale naštěstí celkem s přehledem vedle. V podobném duchu se pokračovalo i nadále, když nám dělalo jisté problémy vykonávat takové náročné funesy, jako je nahrávka spoluhráči atd. Soupeř hrozil zvláště z rohů, které jsme celkem tradičně bránili poměrně pozoruhodně, ale přece. Když už měl soupeř problémy s překonáním újezdské obrany, solidárně jim pomohl poněkud divokou rozehrávkou Lewkiv, nicméně ani z tohoto mráčku kupodivu nezapršelo.

Ke gólu vedou různé cesty a ne vždy jde o výsledek nějaké převahy. V době, kdy se síly konečně trochu srovnaly, tedy soupeř začal kazit stejně jako my, vypíchl stoper Lewkiv míč, poslal ho do strany na Horáčka a ten vstřelil svoji druhou branku v sezóně. Velmi podobně jsme o něco později vstřelili i druhý gól, který tentokrát vstřelil Michal Svoboda jako svůj premiérový za Újezd. Tentýž velmi nadějně hledal před prázdnou bránou Kubíčka, ale nahrávka byla na lehkonohého Hubeňoura přece jen trochu dlouhá a ten pouze pooral malé vápno. Do kabin se tak šlo za stavu 2:0, který pravda ne zcela spravedlivě vyjadřoval poměr fotbalových sil na hřišti, ale soupeř nebyl zdaleka tak krásný jako zelenobílí.

Druhý poločas újezdští odstartovali neméně podařeně jako první, tedy tím, že se nechali zatlačit na svoji polovinu a předvádět některé pozoruhodné kiksy a další fotbalové laskominy. Jedna z nich, dvojité promáchnutí odkopu v podání Pavla Fialy, dostala na pokraj srdeční zástavy jindy velmi klidného a nenápadného Stravu, nehledě na diváky. Podobně i některé standartky poněkud zaváněly gólem, ale kombinací štěstí, krásy a inteligence k žádné nepředvídané události nedošlo.

Významnou roli v druhém poločase dostal Popelák Jaroslav, vracející se po zranění na post levého záložníka. Poté, co vystřídal Horáčka, dostal po pěti minutách žlutou kartu a jeho skluzy měly i nadále špičkové parametry. Po dalších dvou až třech neudělených kartách naštěstí přišel finální hvizd a Jaroslav může brousit kopačky i nastávající derby do Křenovic.

Ještě před finálním hvizdem se Újezd opět prosadil z úniku, který zakončoval Bukáček a který kvalitním odkopem, jedním z nejvyšších toho dne, zahájil Kalvoda. Zápas tak přinesl tři branky z rychlých akcí od tří mladých střelců. Jednou z přičin může být to, že brejky byly natolik bleskové, že starší dýchaviční hráči, které netřeba jmenovat, se neměli šanci došmatlat k zakončení.

Újezd tak má po čtyřech kolech skóre 7:0 a deset bodů, což je dle Řeřichy celkem dobrá odrazová pozice na zachránění se v soutěži. Pozoruhodná a pro zasvěcené až neuvěřitelná je série čtyř nul v řadě v podání Petra Mám-Jejda Maštalíře, který zřejmě kvalitní a oddřenou letní přípravou dosáhl jistého náznaku formy. Podobně slibně se zatím jeví mladí hráči týmu, kteří střílejí góly i pomáhají v defenzivě, což umožňuje pohybově již poněkud zakrnělým hráčům starším dožít se konce utkání. Konečně je třeba zmínit opět velmi pěknou návštěvu, čítající okolo dvou stovek lidí, což je rozhodně posun dobrým směrem a musí to těšit i samotné hráče.

Pozápasová merenda se nesla v poměrně tradičním újezdském duchu. Maštalíř čtvrtou nulu oslavil recitací vlastních básní v daktylském hexametru. Bukáček branku zapil intelektuálním rozhovorem s Kamenickým, další střelec Horáček první dva doprovázel hrou na lyru, zároveň i harfu a zpěvem. Popelák Jaroslav oznámil svůj návrat do týmu jazzovým recitálem. Atd. Ostatně o tom se čtenáři mohou přesvědčit ve fotogalerii páně Petláka.